Fotočlánky
-
Širokoúhlá astrofotografie – 1.díl: Astrofotografie podle velikosti fotografovaného objektu
V noci může být intenzita osvětlení až sto tisíc krát menší než ve dne (za slunného dne i více než 70 000 luxů, v noci za úplňku třeba jen 0,5 luxu). Výhodou fotoaparátu proti lidskému oku je, že dokáže akumulovat světlo mnoho hodin a pak to zobrazit. Při dlouhé expozici hvězdy v obloze se však začne projevovat pohyb otáčení Země. Čím menší je fotografovaný objekt, tím rychleji se vliv rotace Země projeví, neboť musíme použít objektiv s menším zorným úhlem. Také je jasné, že čím méně světla vesmírný objekt vyzařuje, tím je jeho fotografování obtížnější.
-
Denní světlo - nejpřirozenější tvůrčí “nástroj” fotografa. Škola světla Jana Pohribného MQEP - 6. díl
V šestém díle oblíbené "školy světla od Mistra Jana Pohribného" se dozvíte, jak fotografovat při denním světle, které nelze zapnout a vypnout jako umělé zdroje světla a které se chová zcela podle přírodních zákonitostí. Na konci článku najdete cvičení na téma "Přímé sluneční světlo a jeho stíny", kde si můžete vyzkoušet, jak toto téma umíte uchopit.
-
Výstava: Martin Stranka - "Dechem"
Světově oceňovaný český fotograf Martin Stranka se po čtrnácti letech působení převážně v zahraničních galeriích pomyslně navrací se svou tvorbou zpět do Čech. Poprvé v proslulé Výstavní síni Mánes v centru Prahy nabídne jedinečnou možnost navštívit jeho fotografickou výstavu Dechem. Naleznete zde kompletní soubor jeho výtvarných velkoformátových fotografií a poprvé vůbec také sérii uměleckých portrétů významných osobností nejen českého kulturního dění. Martin Stranka zvolil navíc jedinečný koncept výstavy tím, že bude osobně přítomný po celou dobu výstavy.
-
"PF 2020" - zhodnocení Okem profesionála 12/19
Prosincové téma "PF2020" ze seriálu Okem profesionála hodnotil Kamil Varga. Vítězný snímek získává knihu od Zoner Press. Zasílat PFka je velice hezký každoroční zvyk, který se udomácnil především v Čechách a na Slovensku. Tento rok i s velice hezkou číslovkou 2020. Podívejte se, jak bylo toto téma zpracováno.
-
Fotograf aktů David Weinhauer: Ne znamená ne. Platí to i pro ženy.
David Weinhauer je brněnský fotograf aktů, známý především svou instagramovou sérií portrétů "Sprosté kafe". Nějčastěji fotí s amatérskými klientkami. Některé z nich chtějí fotky pro sebe, jiným pomáhají v psychoterapii. Najdou se i takové, které za focení nechtějí zaplatit a využívají k tomu různé taktiky.
-
Upravte směr paprsků pomocí filtrů. Škola světla Jana Pohribného - zhodnocení
"V posledních letech pozoruji, že řada, zejména krajinářsky orientovaných fotografů, se po letech nadšení z možností postprodukčních úprav opět vrací k tradičním optickým filtrům..." V článku najdete zhodnocení vašich cvičení ze seriálu "Škola světla" od mistra Jana Pohribného, MQEP.
-
"Podzimní mlhy" - zhodnocení Okem profesionála 11/19
Téma "Podzimní mlhy" je velmi široké, a tak během jednoho měsíce jste zaslali krásných 118 fotografií! Mlha je pro fotografa darem či pokladem přirody. Mlha dodá snímku náladu. Mlha rozptýlí světlo. Hodnotil Andrej Macenauer. Vítězný snímek získává cenu od vydavatelství Zoner Press. Podívejte se, jak bylo toto téma zpracováno.
-
Vítězné fotografie soutěže "Pod pláštěm noci"
Přinášíme vám přehled první desítky vítězných fotografií soutěže "Pod pláštěm noci", do které jste vložili magických "stojedenáct" fotografií. Fotosoutěž probíhala od října do prosince 2019 v naší Galerii. V článku najdete také krátký rozhovor s vítězi, které jsme požádali přidat ještě přání do nového roku a také, aby se pochlubili svou tvorbou.
-
Noční fotografie: Jižní hvězdná obloha. Magellanovo mračno a Jižní kříž
Článek je o nočním fotografování Jižní hvězdné oblohy s Jižním křížem a trpasličími galaxiemi. Mléčnou dráhu a dvě galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno jsem fotografoval v Altiplanu vystupujícího z pouště Atacama v Chile. Fotografoval jsem objektivy Tamron 35mm f/1,4, Sigma 14mm f/1,8 a Canon 24mm f/1,4 na Štědrý den 2019 ve výšce 3800 metrů. Zároveň jsem vyzkoušel fotografovat i detaily Velkého a Malého Magellanova mračna makro-objektivem Canon 100mm f/2,8 L v podmínkách, kdy nebylo možné přesně ustavit mou cestovní montáž Vixen Polarie.
-
Záludnosti i tajemství dlouhé expozice. Škola světla Jana Pohribného MQEP - 5. díl
V tomto dílu nám profesionální fotograf Jan Pohribný MQEP přiblíží více problematiku dlouhých časů zvlášť po té technické stránce. Na konci vás čeká úkol na procvičení.