FotoRádce
-
ZHODNOCENÍ, 2. DÍL, BAREVNĚ VIDĚT, ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO
Přinášíme zhodnocení tématu zpracovaného na základě 2. dílu Školy barvy: BAREVNĚ VIDĚT. Mistr Jan Pohribný MQEP vybral a zhodnotil v článku Vaše fotografie.
-
Cestujeme po České republice - nejlepší fotografie a rozhovor s vítězi
Od 22. srpna do 22. října jste měli možnost přispívat do soutěže v naší galerii na FotoAparát.cz na téma "CESTUJEME PO ČESKÉ REPULICE". Všichni naši čtenáři pak měli možnost vybírat nejzdařilejší snímky a udělit jim patřičný počet bodů. Celkem jste vložili 102 fotografií! Nejúspěšnějších 10 snímků ukážeme spolu s odpověd na naše otázky v následujícím článku. Hodnotné knižní ceny poskytlo vítězům nakladatelství ZonerPress.
-
Astrofotografie: jak jsem vyfotografoval transit Jupiterova měsíce Io
Na Jupiteru se pořád něco děje. Jeho měsíce při transitech na něj vrhají stín. Hlavním problémem je chvění naší atmosféry - seeing. Fotografujete metodou s anglickým názvem lucky imaging. Vyfotografovat transit Galileova měsíce Io je krásný zážitek.
-
PROTIKLADY SE VZÁJEMNĚ POTŘEBUJÍ, ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 3. DÍL
Třetí díl nového seriálu "Škola barvy od Mistra Jana Pohribného" je věnován tématu "Protiklady se vzájemně potřebují". Cvičení: Zkuste vytvořit příklad simultánního kontrastu, z kterého bude patrné, jak se barvy vzájemně ovlivňují resp. jak odlišně je může vnímat náš zrak. Nejvíce to asi bude patrné v kombinaci výrazné a neutrální (šedé) barvy, tak jako tomu je kupř. v ukázkách šedého zátiší před různě barevným pozadím. Můžete ale pracovat i s výrazně barevným popředím a nebarevným pozadím.
-
ZHODNOCENÍ, 1. DÍL, STVOŘENÍ SVĚTA (A) BAREVNÉ FOTOGRAFIE, ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO
Přinášíme zhodnocení tématu zpracovaného na základě 1. dílu Školy barvy: STVOŘENÍ SVĚTA (A) BAREVNÉ FOTOGRAFIE. Mistr Jan Pohribný MQEP vybral a zhodnotil v článku Vaše fotografie.
-
BAREVNĚ VIDĚT, ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 2. DÍL
Druhý díl nového seriálu "Škola barvy od Mistra Jana Pohribného" je věnován "Barevnému vidění. Cvičení: Zachyťte situace, kdy do vidění a vyhodnocení barev vstupuje uvedená barevná vjemová konstanta, ale na fotografii pak barvu vidíme jinak - např. na sněhu, na bíle natřeném domě, knize, novinách rozevřených ve stínu je stránka/stěna domu ve stínu více do modra, jako odraz modré oblohy. Stejně tak např. v interiéru osvětleném částečně žárovkou a částečně denním světlem, tyto barevné rozdíly nevnímáme, ale fotoaparát ano.
-
NIKKOR Z 135MM f/1.8 S PLENA
Společnost Nikon představuje nový objektiv NIKKOR Z 135 mm f/1.8 S Plena, který posouvá excelentní optiku řady S na novou úroveň. Tento vysoce kvalitní objektiv pro formát FX nabízí dokonalou reprodukci neostrých částí obrazu (bokeh) a umožňuje náročným fotografům vytvářet impresivní snímky s hloukým uměleckým výrazem v různých žánrech, jako je tvůrčí fotografie, portréty, móda a příroda.
-
Česká příroda v detailech - nejlepší fotografie a rozhovor s vítězi
Od 15. června do 15. srpna jste měli možnost přispívat do soutěže v naší galerii na FotoAparát.cz na téma "ČESKÁ PŘÍRODA V DETAILECH". Všichni naši čtenáři pak měli možnost vybírat nejzdařilejší snímky a udělit jim patřičný počet bodů. Celkem jste vložili 136 fotografií! Nejúspěšnějších 10 snímků ukážeme spolu s odpověd na naše otázky v následujícím článku. Hodnotné knižní ceny poskytlo vítězům nakladatelství ZonerPress.
-
STVOŘENÍ SVĚTA (A) BAREVNÉ FOTOGRAFIE, ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 1. DÍL
První díl nového seriálu "Škola barvy od Mistra Jana Pohribného" je věnován "Stvoření světa (a) barevné fotografie". Cvičení: Vytvořte pomocí světla skrze hranol, ale třeba i skrze kousek broušeného skla či klasický český křišťál apod. zajímavou fotografii, dokládající, že bílé (denní nebo plnospektrální/širokopásmové umělé) světlo je složené z barev.
-
Začínáme s infračerveným fotografováním
Koupit si infračervený filtr jako Hoya R72 nebo modifikovat nějaký starši fotoaparát (např. Olympus PEN). Obě varianty jsem vyzkoušel na Šumavě při fotografování řeky Vydra kolem poledne a natočili jsme tam o tom krátké video.