Články v sérii - PhotoHint
-
PhotoHint: Vybíráme použitou zrcadlovku: na co pozor + pár tipů
Mnoho lidí nakupuje s oblibou z druhé ruky - je to levnější, seženete i modely, které už na trhu nejsou... ať jde o oblečení, auta nebo fotoaparáty. Ale má to svá rizika. Dnes si zkusíme říci pár základních rad, jak nenaletět a zmínit několik pro a proti nákupu použité zrcadlovky.
-
PhotoHint: Jak fotit portrét
Portrétní fotografie je mimořádně pestré a rozsáhlé téma zasahující do mnoha dalších oblastí fotografie, jako je třeba reportážní, dokumentární, reklamní, módní nebo třeba rodinná fotografie. Každá z oblastí má svá specifika a priority, proto je docela obtížné - ba přímo nemožné - dávat rady, jak nafotit dobrý portrét. Základní doporučení ale jsou - ty se pokusím formulovat v tomto článku.
-
PhotoHint - Kompenzace, zámek a plocha měření expozice
V dnešním článku si povíme, jak upravit expozici snímku v automatickém či poloautomatickém režimu (P, A, S). Tedy bez toho, aniž bychom přímo nastavovali clonu, čas, nebo citlivost v manuálním režimu. Tato nastavení si tedy můžeme nazvat "nepřímým nastavením expozice". My říkáme fotopřístroji, čeho chceme dosáhnout, a on se zařídí tak, aby to šlo.
-
PhotoHint - jak fotit mince mobilem
Fotografování mincí vyžaduje kvalitní techniku, složité nasvícení a hodně trpělivosti. Nebo ne? Dnes si povíme, jak nafotit svou sbírku mincí za použití chytrého telefonu a dostat kvalitu, za kterou se nemusíme stydět ani pro publikování. Bude nám k tomu stačit jednoduchý přípravek a základní práce s editorem.
-
PhotoHint: Automatické ISO - užitečná funkce?
Auto ISO. Používáte ho také? Nebo jste spíše proti tomu?
Dnes se podíváme, k čemu tato funkce je, a jak funguje. Ať už máte zrcadlovku, nebo kompakt, automatické ISO je funkce, kterou byste neměli opomenout. -
PhotoHint: Jak na infračervenou fotografii
Baví vás fotografování krajiny a rádi byste zkusili něco netradičního? Proč nezkusit infračervenou fotografii (dále jen IR fotografie). Krajina se dá fotografovat v každém ročním období, nicméně pro získání hezkých fotek v létě si budete muset hodně přivstat nebo dlouho počkat na západ slunce. Z tohoto pohledu je IR fotografie zajímavá volba, protože velké množství světla nebo dokonce polední slunce je pro IR fotografii ideální. Ostatně to byl i jeden z důvodů, proč jsem začal s IR fotografií experimentovat - prostě jsem byl líný brzy vstávat a večer už se mi nechtělo:-)
-
PhotoHint 30: Rozhodující okamžik
Vynálezcem pojmu „decisive moment“, neboli rozhodující okamžik, byl Francouzský fotograf Cartier Bresson. Je spojen se samou podstatou fotografie, jejíž největší silou je schopnost věrně zachytit zlomek vteřiny. Takových okamžiků však kolem nás probíhá nekonečně mnoho. A těch rozhodujících je pak ve fotografickém životě jen zoufale málo.
-
PhotoHint 29: Fotografování kouře
Určitě už jste viděli fotografie zajímavě zkrouceného třeba i barevného kouře, zaujaly vás abstraktní tvary, které vytváří, a chtěli byste si něco takového také vyzkoušet. V článku najdete návod, jak fotografovat kouř.
-
PhotoHint 28: Fotografování vrcholků Himálaje
Přicházeli jsme do Samagoanu ve výšce 3590m. Odtud lze pozorovat jednu z nepálských osmitisícovek, Manaslu (8163 m). Jakým směrem vrchol může být, jsme při zatažené večerní obloze netušili. Druhý den ráno bylo neuvěřitelné. Rychle stativ a se zatajeným dechem dokumentovat jeden ze zázraků přírody. Sluneční paprsky postupně zabarvovaly neobvyklý vrchol velikána Manaslu. V článku jsou rady, jak a kdy fotografovat vrcholy v Himálaji.
-
PhotoHint 28: Fotografování skla
Fotografování skla je právem považováno za jednu z nejsložitějších oblastí fotografie, ke které je zapotřebí kromě mnoha technických pomůcek i notná dávka trpělivosti, udržování čistoty na pracovišti a pochopitelně i znalosti s prací se světlem.