Světlý závoj na levé straně fotky

  • Marfy6621
    Marfy6621
    Autor
    11.10.2022 21:31

    Vážení obyvatelé fóra,

    už to bude rok, co mám nový fotoaparát, Praktica LB2. Fotí se s ní dobře, akorát mi dělá vrásky to, že na některých fotkách se zničehonic objevuje světlý závoj (na levé straně políčka).
    Někdy to vypadá esteticky, mnohem častěji to ale výsledný dojem kazí a škodí obsahu. Jde to v Photoshopu více nebo méně viditelně odstranit, já bych ale byl pro to, abych fotky z kinofilmu nemusel upravovat vůbec.

    Co všechno vás napadá, když se podíváte na fotku v příloze? Kromě netěsnících dvířek - zkoušel jsem je zalepit, ale buďto jsem to neudělal dostatečně, nebo to není v tom.

    Děkuji za vaše odpovědi a bystré postřehy. Kdyby se mi to podařilo eliminovat, už by mě na tom foťáku netrápilo nic.

    Marfy6621

  • E.B.E
    E.B.E
    12.10.2022 22:09
    Reaguje na Marfy6621 11.10.2022 21:31:

    "Vážení obyvatelé fóra, už to bude rok, co mám nový fotoaparát, Praktica..." - zobrazit celý komentář

    Málo informací. S každým objektivem, filmem...z fotky nerozeznám, jestli jde o protisvětlo, ale napadla mě lamelová závěrka. Docela se jim nedařilo a časem se lepily, nefungovaly při některých časech. Ale tuhle jsem neměl. Jen jsem četl, že mají "novou" závěrku. Ani nevím, jestli tam chodí seshora dolů, nebo ze strany.Chce to spíš "vidět"

  • Marfy6621
    Marfy6621
    Autor
    13.10.2022 12:13
    Reaguje na E.B.E 12.10.2022 22:09:

    "Málo informací. S každým objektivem, filmem...z fotky nerozeznám, jestli..." - zobrazit celý komentář

    Zkoušel jsem to s několika filmy, barevné i černobílé, ASA 200 nebo 100. Co se týče závěrky, ta běhá vertikálně, takže si moc neumím představit, jak by to mohla způsobit. Možným řešením by mohlo být použití sluneční clony, ale nedává mi smysl, proč se to objevuje pořád na jedné straně. Co je zvláštní, že se to ne vždy objevuje u fotek vyfocených za slunečného dne, někdy byla fotka pořízena i v relativním stínu.

  • E.B.E
    E.B.E
    13.10.2022 22:38
    Reaguje na Marfy6621 13.10.2022 12:13:

    "Zkoušel jsem to s několika filmy, barevné i černobílé, ASA 200 nebo 100. Co..." - zobrazit celý komentář

    Jak říkám, málo informací. Světlý pruh se objevuje pokaždé ? ...je světlý pruh na negativu i přes perforování a mezi políčky (pak by šlo opravdu o netěsnící dvířka) S jedním objektivem? ... malá nápověda: https://www.milan-dvorak.net/chyby-negativniho-procesu

  • Josef Prachař
    Josef Prachař
    21.10.2022 15:50
    Reaguje na Marfy6621 11.10.2022 21:31:

    "Vážení obyvatelé fóra, už to bude rok, co mám nový fotoaparát, Praktica..." - zobrazit celý komentář

    Co to prosím vás máte za fotoaparát? Podle snímků vidím že je to čtvercový formát možná 5X5 nebo 6X6cm a nikoliv 24X36mm kinofilm jak píšete. To si z nás děláte legraci?

  • E.B.E
    E.B.E
    21.10.2022 20:55
    Reaguje na Josef Prachař 21.10.2022 15:50:

    "Co to prosím vás máte za fotoaparát? Podle snímků vidím že je to čtvercový..." - zobrazit celý komentář

    Přestaň si prohlížet fotografie na telefonu a uvidíš je správně

  • Josef Prachař
    Josef Prachař
    22.10.2022 00:24

    Ano je to tak Romanyxi,zdá se mi že jsem nepochopil v čem je problém u těchto zmenšených ikon. Že se musí nejprve rozkliknout aby získaly správný tvar.Díky.

  • Josef Prachař
    Josef Prachař
    22.10.2022 00:32

    Q

  • E.B.E
    E.B.E
    23.10.2022 20:49
    Reaguje na Josef Prachař 22.10.2022 00:24:

    "Ano je to tak Romanyxi,zdá se mi že jsem nepochopil v čem je problém u..." - zobrazit celý komentář

    Měl jsem za to, že ti zase telefon zobrazuje jinak, než nám ostatním (viz ležící fotografka) a ne, že sis doteď nevšiml všech těch čtvercových náhledů v galeriích. který si dnes a denně prohlížíš :-(

  • Josef Prachař
    Josef Prachař
    24.10.2022 15:54
    Reaguje na E.B.E 23.10.2022 20:49:

    "Měl jsem za to, že ti zase telefon zobrazuje jinak, než nám ostatním (viz..." - zobrazit celý komentář

    Je v tom jistý rozdíl Romanyxi.Zatím co u ikon které ukrývají velké obrazy v galeriích je mi jasné že je musím rozkliknout aby se rozvinuly do plného tvaru a velikosti, zatím co tyto malé obrázky jsem považoval jen za ukázku oné závady pro což mi jejich rozměr docela stačil.Proto jsem je ani nezkoušel rozkliknout což byla moje chyba a tak jsem se nedozvěděl že nemají čtvercový tvar a vedlo mne to k nesprávné úvaze. Co se týká ležící fotografky tam to bylo složitější.Ikony na mobilu i na počítači ukazovaly a myslím stále ukazují ležící fotografku.Po rozkliknutí na počítači fotografka stále ležela ale po rozkliknutí na mobilu byl obraz vzpřímený.Tak že kdo se v tom má vyznat že? Reagoval jsem tedy jen posměšným komentářem.Nakonec se vysvětlilo že fotografka ležela jen napolo jak se skrývala za tou zídkou a navíc to byla jen žena která fotografku jen hrála. Co se týká dotazu na závadu fotoaparátu se divím že jste tazatele neodkázal na nejbližší opravnu fotopřístrojů proto že z jeho údajů se nedá bez fotoaparátu na stole před sebou, žádná závada zjistit. Navíc jde zjevně o závadu kterou i kdyby jste mu poradil on sám odstranit nedokáže protože jde o funkční závadu přímo v mechanizmu přístroje.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Přiložené fotografie u diskuse

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse