Test bezzrcadlovky Samsung NX300
Samsung NX300 je další ze stále se rozrůstající skupiny "bezzrcadlovek", tedy kompaktů s výměnnými objektivy. Co nabídne a čím se liší od konkurence se dočtete v testu.
Snímání
Režimy snímání, pokud nejste v plně automatickém režimu, jsou opravdu bohaté. Kontinuální sériové snímání je možné rychlostí 8,6 fps nebo 5 fps. Pokud nepotřebujete dlouhou sérii, můžete využí Burst snímání 10, 15, 30 fps s maximem 30 snímků. Samospoušť nastavíte na libovolný čas od 2 do 30 vteřin. Samozřejmě nechybí automatický expoziční, WB a efektový bracketing.
Vyvážení bílé
I zde jsou možnosti které by mohla běžná zrcadlovka závidět. Nechybí žádný z obvyklých režimů WB včetně několika zářivek. Navíc většinu přednastavených režimů si můžete ještě doupravit v zeleno-fialové a modro-žluté škále. To vše přehledně a pohodlně, ne jako u DSLR kde tyto možnosti bývají zahrabány hluboko v menu. Pohodlné je také použití vlastního vyvážení bílé. Po jeho zvolení se na displeji zobrazí rámeček, kterým vyfotíte pověstnou neutrální šedou, a fotoaparát si WB nastaví.
Na fotografie i videa lze také použít různé další úpravy barev, jasu, kontrastu, saturace, tónování.
Video
Spoušť pro video je samostatná a video tak můžete spustit jednoduše kdykoli. Hlavně to umožňuje spustit natáčení videa v různých fotografických režimech. Pokud spustíte video v manuálním režimu M, můžete pak třeba i při samotném natáčení měnit hodnoty clony a času. Natáčení lze tlačítkem OK pozastavit. Během videa můžete libovolně zoomovat a ostřit, pokud necháte zapnuté automatické ostření, fotoaparát sám přeostřuje necelou sekundu po změně scény. Přeostření je plynulé a „nehledá“, zastaví přesně v místě ostrosti.
Veškerá další nastavení videa už ale musíte dělat v menu. Rozlišení lze nastavit od Full HD do 320×240 bodů, snímkovou frekvenci 50, 25 a 24fps. Zajímavou možností je nastavit rychlost záznamu videa. Může být až 20× zrychlené, nebo 4× zpomalené (s rozlišením 640×480). Pro stereo zvuk lze zapnout větrný filtr. Natočené video můžete na začátku a na konci ostříhat.
Prohlížení fotografií
Fotografie a videa lze při prohlížení filtrovat podle data, složky nebo typu. Prohlíženou fotografie pak můžete přímo ve fotoaparátu upravit. K dispozici je ořez, otocění, změna rozměrů, jas, kontrast, sytost, míchání kanálů, vyvážení bílé, expozice, odstín, automatická retuš tváře a redukce červených očí (fotoaparát musí na snímku tvář nebo oči rozpoznat) a dlouhá řada „inteligentních filtrů“, mezi které patří takové jako olejomalba, vinětace, miniatura nebo zachování jedné barvy a odbarvení ostatních. Při úpravách lze používat kroky zpět.
Tyto funkce mají jediný účel – aby byly fotografie přímo z fotoaparátu perfektní a mohli jste je hned sdílet.
WiFi a NFC a sdílení
Pokud pro mne bylo překvapením, že fotoaparát této kategorie nemá vestavěnou GPS, pak druhým překvapením bylo, že disponuje NFC (near field communication).
NFC
NFC se pomalu ale jistě prosazuje v tabletech a telefonech. Je to technologie bezdrátového přenosu na velmi krákou vzdálenost – typicky je nutné zařízení přiložit k sobě. Zde slouží NFC k rychlému připojení fotoaparátu k jinému zařízení.
WiFi
Wifi v NX300 umožňuje při připojení fotoaparátu k internetu posílat snímky emailem, sdílet fotografie a videa na sociálních sítích, ukládat na cloudových úložištích. Přes wifi je také možné zálohovat fotografie a videa do počítače, smartphonu a využívat AllSharePlay. Nejzajímavější je ale funkce „Remote Viewfinder“. Na připojeném smartphonu nebo tabletu vidíte živý náhled z fotoaparátu, můžete NX300 ovládat a také procházet vyfocené fotografie.
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruNevím jestli se to někdy u nějaké Vaší recenze už neřešilo, ale rád bych se dozvěděl smysl Vašeho testu vyvážení bílé. Rád bych věděl jak dokáže automatické či ručně nastavené vyvážení bílé dobře korigovat barvy v příslušné světelné situaci. Proto má smysl za slunečného počasí udělat snímek s přednastaveným "sluníčkem", za mračného počasí "zataženo", v interiéru pak fotku fotit bleksem s nastaveným "bleskem", popř. bez blesku s "žárovkou" nebo "zářivkou" podle použitého osvětlení... myslím, že tušíte kam mířím. A ke každé takové fotce potom ještě snímek s automatickým vyvážením. JAKÝ smysl má, to co děláte Vy? Mám zkoumat jak kvalitní odstín modré vytvoří fotoaparát nastavený na žárovkové osvětlení venku za zamračeného dne? Proboha, k ČEMU mi to je ??? Chápu,že když není vhodné počasí, tak venku všechny varianty vyvážení neotestujete, ale minimálně ty interiérové, o které jde spravidla nejvíc, můžete udělat vždy. Venku většina aparátů funguje +- bez problémů, za umělého osvětlení by mne ale vyvážení bílé setsakra zajímalo. To co dáváte do recenzí Vy je slušně řečeno na nic...
Článek je to pěkný, jenom by se měl nazvat recenze nebo pr článek, ale uživatelský test to není ani náhodou.
A případě nějakých obrazových ukázek by to u aparátu s výměnnými objektivy chtělo uvést jakým objektivem bylo co foceno, sice to může být v exifu, ale hodilo by se to rovnou uvést.
Jinak já bych tedy od testu čekal praktické zjištění, nakolik výrobce skutečně splňuje co slibuje v návodu a v informačních materiálech. Ne nějaký přepis pr materiálů, ale skutečně ověřit že to tak v praxi je nebo není, a nakolik.
Jako třeba když v MDF provedou srovnávací test travních sekaček nebo motorových pil, kde je u jednotlivých modelů i jasné hodnocení, mnohdy pro některé výrobce celkem nepříznivé.
PL
JPEG engine je hrozný. S těmito fotoaparáty bych asi fotil výhradně do RAWu.
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.