FotoTest: Recenze telefonu Apple iPhone X
Aspiruje na revoluční zařízení. Displej skoro přes celou přední stranu a několik technických vychytávek v čele s Face ID. Dokáže iPhone X konkurovat i po stránce fotoaparátů?
Apple iPhone X byl celkem velkým překvapením, protože přinesl hodně inovací. I proto si od Applu vysloužil zcela nové označení „X“. Výrobce pokračuje na vlně dvojitých zadních fotoaparátů, které nasazoval už dříve u větších „Pluskových“ telefonů Apple.
iPhone X se řadí úplně na špičku portfolia a odpovídá tomu i cena – 29 990 korun s daní za 64GB verzi a 34 490 Kč za 256GB verzi. Co za tyto peníze uživatel dostane?
Parametry:
- Rozlišení displeje: 2436×1125
- Úhlopříčka: 5,8“ (poměr velikosti displeje a přední strany telefonu: 83 %)
- Typ panelu: AMOLED
- Procesor: 6jádrový na frekvenci 2,4 GHz
- RAM: 3 GB
- Vnitřní úložiště: 64/256 GB
- Fotoaparáty: 2×12 Mpx vzadu, 1×7 Mpx vepředu
- Zabezpečení: Face ID
- OS: iOS 11
- Baterie: 2716 mAh
- Rozměry: 143,6×70,9×7,7 mm
- Hmotnost: 174 gramů
Podrobněji se ještě podíváme na parametry fotoaparátů
Zadní foťák je dvojitý, což znamená, že se na zádech telefonu nachází dva snímače s dvěma objektivy. Liší se hlavně ve dvou zásadních věcech – ohnisku a světelnosti. Širokoúhlý objektiv má reálné ohnisko 4 mm, přepočtených 28 mm (na kinofilm) a se světelností f/1.8.
Druhý je portrétní s reálným ohniskem 6 mm, přepočtených 52 mm a světelností f/2.8. Tento čip je také opticky stabilizovaný, což je zásadní rozdíl oproti iPhone 8 Plus, který portrétní foťák stabilizovaný nemá.
Společné parametry pro oba zadní fotoaparáty:
- Rozlišení 12 Mpx
- Optická stabilizace obrazu
- Šestičlenná soustava čoček
- Čtyřdiodový True Tone blesk
- Panorama (až 63 megapixelů)
- Kryt objektivu ze safírového křišťálu
- Snímač se zadním osvitem (BSI)
- Hybridní infračervený filtr
- Automatické zaostřování technologií Focus Pixels
- Zaostřování klepnutím s technologií Focus Pixels
- Live Photos se stabilizací
- Rozpoznávání těla a obličeje
- Ovládání expozice
- Potlačování šumu
- Auto HDR pro fotky
- Sekvenční režim
- Režim samospouště
- Ukládání fotek s údajem o poloze
- Formáty pro ukládání fotek: HEIF a JPEG
Parametry videa:
- 4K video při 24 fps, 30 fps nebo 60 fps
- 1080p HD video při 30 fps nebo 60 fps
- 720p HD video při 30 fps
- Optická stabilizace obrazu pro video
- Zpomalené video v rozlišení 1080p při 120 fps nebo 240 fps
- Časosběrné video se stabilizací
- Pořizování 8MP fotek při nahrávání 4K videa
- Formáty pro ukládání videa: HEVC a H.264
Přední kamerka má 7Mpx BSI snímač s objektivem s clonou f/2.2 umí nahrávat video ve Full HD rozlišení. Umí také HDR, má stabilizaci obrazu, samospoušť nebo sekvenční režim.
Design a ergonomie
Když má telefon úhlopříčku k šesti palcům, už se obyčejně považuje za phablet. iPhone X by se se svými 5,8“ do této skupiny zařízení teoreticky zařadit mohl, ale nepatří tam. Důvodem je inovativní design displeje, který zakrývá téměř celou přední plochu telefonu – 83 %. Pouze nahoře je displej vyříznutý a do toho prostoru jsou umístěny některé nepostradatelné prvky jako přední foťák, senzory přiblížení, světla nebo reproduktor pro hovory.
iPhone X je tedy podobně velký jako telefony s úhlopříčkou i o půl palce menší. Překvapivě se tak řadí spíše k průměrně velkým smartphonům. Jeho velikost je velmi příjemná, a to jak pro milovníky větším displejů, tak i pro ty, kdo v kapse nechtějí nosit velkou placku. Do ruky padne dobře, drží se pohodlně a pocitově se jedná o kvalitně zpracovaný přístroj.
Na tom má svůj podíl i kovové zpracování. Už na první pohled jde vidět, že v ruce máte drahý telefon a že to je iPhone X. I když má podobný design jako ostatní iPhony, má několik výrazně odlišných designových prvků, takže se vám nestane, že budete dotázaní, jakou generaci vlastně držíte v rukou.
Mezi ovládacími prvky chybí klasické domovské tlačítko, tedy i čtečka otisků prstů. I když to může působit na první pohled kontroverzně, skutečnost je jiná. Nové gesto pro přesun na domovskou obrazovku je zcela intuitivní a v 98 procentech případů i spolehlivé. V těch zbylých dvou se stane například to, že chcete sjet na internetové stránce níže, ale gesto začnete moc odspoda telefonu a namísto kýženého posunutí se dostanete na domovskou stránku. Zkrátka existují i situace, kdy toto gesto provedete omylem.
Na levé straně přístroje se nachází trojice tlačítek, níže je dvojice pro regulování hlasitosti a výše přepínač tichého režimu. Na pravé hraně je pouze tlačítko napájení. Dole je potom jediný port zařízení, a to pro klasický applovský konektor. Vedle něj je ještě dvojitá mřížka, ale reproduktor je jen pod jednou její částí. Pod druhou by se měl ukrývat mikrofon pro hovory. Sluchátkový konektor bohužel chybí a nahrazuje ho redukce přímo v balení. Bohužel je každý uživatel vystaven otázce, zdali nabíjet, nebo poslouchat hudbu.
Záda přístroje jsou ze skla a nejvýraznějším prvkem je dvojitý fotoaparát. Bohužel je výrazně vystouplý, takže jsou čočky náchylné na odření.
V balení se nachází mimo samotného telefonu i nabíječka s odpojitelným kabelem, sluchátka, redukce na sluchátkový konektor a spousta brožur a návodů
Uživatelské prostředí a aplikace fotoaparátu
Apple je, co se týče uživatelského prostředí, uniformní, takže i iPhone X má stejné prostředí jako všechny ostatní iPhony běžící na iOS11. V nastavení pouze přibylo pár položek související třeba s Face ID. Na prostředí je zajímavá hlavně notifikační lišta, která je nově rozdělená do dvou. Uprostřed je totiž výřez pro reproduktor, kamerku a senzory.
Napravo se po vysunutí směrem dolů nachází ovládací prvky. Ty jsou nastavitelné a můžete jimi hýbat. Pokud vysunete roletku vlevo, dostanete se přímo do oblastí připomínek a upozornění.
Z fotografického hlediska je zajímavější prostředí aplikace fotoaparátu. Apple už několik let v tomto ohledu sází na maximální jednoduchost. To znamená žádné zbytečné prvky a žádná zbytečná nastavení. Zbytečná pro normální uživatele – to je nutno dodat, protože pro pokročilejší fotografy chybí i ty základní parametry jako ISO nebo čas. Clonu mají mobilní objektivy napevno.
Z fotografických režimů iPhone nabídne jen čtyři – foto, portrét, čtverec a panorama. První využívá širokoúhlé ohnisko, druhý portrétní ohnisko, třetí širokoúhlé ohnisko, ale nevyužívá celou velikost čipu, obraz totiž ořezává na čtverec. Panorama snad ani není nutno teoreticky popisovat.
Při používání portrétu potom máte možnost zvolit „osvětlení“ – přirozené světlo, studiové světlo, kužel a černobílý kužel. V tomto pořadí jsou ukázky níže.
Pokud byste si mysleli, že rozmazaného pozadí je dosaženo opticky, tak se mýlíte. Jedná se o softwarovou úpravu. Snímek před ní a po ní níže.
Nahoře, respektive nalevo je několik opravdu základních přepínačů – blesk, live photos, samospoušť a filtry. Kdo nezná, tak režim live photos dělá při pořízení fotografie i krátká videa. A dole, případně vpravo můžete přepínat zadní a přední kameru. To je z aplikace vše.
Další, ale stále neobsáhlá konfigurace, se ukrývá v hlavním nastavení. Tam se nastavují hlavně formáty a video. Nejzajímavější je asi režim HDR. podporované formáty jsou dva, JPEG a HEIF – takže žádný RAW.
Prostředí telefonu je maximálně plynulé, reaguje rychle a nepadá.
- Předchozí strana
- 1
- 2
- 3
- Další strana
Komentáře
Tento článek nemá žádné komentáře
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.