Recenze bezzrcadlovky Canon EOS RP
Canon přišel v poslední době s dvěma FF bezzrcadlovkami. Dnes se podíváme na novější a levnější model Canon EOS RP. A je na co se dívat!
Nejprve se podívejme na články na FotoAparat.cz, které se Canonu EOS RP týkají a přiblíží nám, o jaký typ fotoaparátu jde.
Kompaktní full frame bezzrcadlovka Canon EOS RP
Podrobné srovnání: Canon EOS RP vs. Panasonic S1 vs. Nikon Z6 vs. Sony A7 III
Podrobné srovnání: Canon EOS R vs. EOS RP
Recenze bezzrcadlovky Canon EOS R
Parametry fotoaparátu
Základní parametry fotoaparátu Canon EOS RP najdete v tabulce níže (údaje výrobce).
Snímač/procesor | formát 35,9 × 24 mm (3:2)/Digic 8 |
Efektivní/celkový počet pixelů | Přibližně 26,2/27,1 megapixelů |
Citlivost ISO | Manuálně ISO 50 až ISO 102 400, Auto v rozsahu 100 až 40 000 |
Automatické zaostřování /rozsah | Dual Pixel CMOS AF – systém detekce fázového posunu s obrazovým snímačem/ –5 EV až 18EV |
Rychlost závěrky | 30 s až 1/4000 s, Bulb |
LCD | Dotykový. Clear View LCD II s úhlopříčkou 7,5 cm (3,0"; přibližně 1,04 mil bodů; možnost expozice dotykem. |
Hledáček | OLED 0,39"; 2,36 mil bodů; zvětšení 0,70×; dioptrická korekce -4D až + 1D. |
Kontinuální snímání | Až 5 snímků za sekundu s jednorázovým ostřením, až 4 snímky za sekundu při průběžném ostření |
Typy souborů | JPEG, RAW, C-RAW (komprinovaný raw); RAW je 14 bitový; MPEG4 AVC/H.264 |
Video/zvuk | až 4K/25fps/stereo |
Konektivita | WiFi, BT , pomocí aplikace Canon Camera Connect USB-C jak pro nabíjení, tak pro připojení k PC |
Výdrž baterie | Až 250 snímků (hodnota udávaná výrobcem) |
Rozměry těla; hmotnost | 132,5 × 85 × 70 mm; 440 g (pouze tělo) |
Použité technologie ve svém důsledku dělají z modelu EOS RP fotoaparát odlišný od klasické zrcadlovky. Pokusím se ty nejdůležitější zmínit.
dostupné režimy |
LCD v režimu snímání |
prohlížení fotografií
Ostření
Ostřit lze 100 % ve vodorovném směru a 88 % ve svislém směru rozsahu čipu. Pro zaostřování využívá systém Dual Pixel CMOS AF. Prakticky to znamená, že přímo jednotlivé pixely čipu jsou tvořeny dvěma nezávislými fotodiodami a jejich „spoluprací“ dochází jak k zaostření s detekcí fáze, tak ke snímání obrazu.
Schopnost zaostřit výrobce udává od –5 EV. Třeba EOS 5D Mark IV má dolní hranici –3 EV. A je to hodně znát. Subjektivně RP ostří ve tmě. Samozřejmě bez jakéhokoliv přisvícení. Následující snímek je z ruky, fotoaparát zaostřil a teprve na snímku jsem si prohlédl, jak dno výkopu vypadá. RPčko hůře ostřilo v jediném případě – za snímání přímého slunce, ale stejně se nakonec autofokus chytil.
ostřeno do tmy výkopu, 2s z ruky |
ostřeno do přímého protisvětla |
Volba režimu ostření umožňuje zvolit automatický výběr ostření na tvář s možností kombinace ostření na oči plus sledování. K tomu máme manuální volbu ostřícího bodu. Těch je spolu s možností přidat okolní body dalších pět. Ve všech lze povolit/zakázat průběžné (servo) ostření.
Na prvním snímku jsou letící kachny. Ostření v režimu výběru a sledování, servo, 4 fps. Zde je jen jedna fotka ze série. RPčko stíhalo správně sledovat zaostřené místo a ostřit. Druhá fotografie je jako fotka slabá, ale ukazuje, že ve stejném režimu se při jisté praxi dá dosáhnout dobrých výsledků (ideálně s delším ohniskem).
Napájení a výdrž
Standardně se pro nabíjení použije dodaná nabíječka, která zcela vybitou baterii dobije za cca 2 hodiny. Baterii lze nabíjet i přímo v těle. Ale tady pozor. Canon se „pojistil“ a funguje pouze originální příslušenství, které se musí dokoupit zvlášť. Při tomto typu nabíjení používat fotoaparát nelze.
Při jedné sportovní akci jsem měl fotoaparát neustále zapnutý a v průběhu tří a půl hodiny jsem při pořízení cca 120 snímků a pětiminutového videa baterii zcela vybil. Měl jsem vypnutý úsporný režim, prakticky neustále jsem prohlížel snímky a hlavně jsem měl reálně fotoaparát „v horké záloze“. Při focení bledulí, které trvalo dvě hodiny, jsem nafotil padesát snímků (RAW+jpg) při cca 50% poklesu kapacity baterie. Oficiální maximální výdrž je dle CIPA 250 snímků a informace z doslechu hovoří i o více než 400 snímcích na jedno nabití baterie. Mé odlišné hodnoty jsou zřejmě jinými podmínkami. Prohlížení a permanentní připravenost k focení jsou energeticky velmi náročné.
Buď koupíte baterie do zásoby, nebo si připojíte externí zdroj. Jde to, není to originální příslušenství, chce to „filipa“, ale je po jakémkoliv problému. A myslím, že to za výhody RPčka stojí.
Ergonomie
EOS RP (a EOS R) je kategorie sama pro sebe. Jeho rozměry jsou malé, a co se týče výšky 85 mm a tím dobrého úchopu, pak je to spíše chyba. To řeší příslušenství – grip EG-E1. Rozhodně jeho zakoupení doporučuji. Bez něj je tělo opravdu malé.
Tady se ale nabízí otázka, proč v gripu, který je jinak zcela prázdný, není prostor pro baterii a proč grip nenabízí žádné elektronické spojení s tělem. Je to opravdu jen jeho prodloužení. Ale perfektní.
Takže s gripem se RP drží velmi dobře, jistě a rozhodně bezpečně.
Ergonomie ovládací prvků je dobrá, je jich totiž velmi málo. Na rozložení se podívejte na přiložených snímcích. Co nevyhovovalo mně, byla poloha směrového voliče „vpravo“. Ten jsem neustále tiskl dlaní, a tak první začtení do manuálu směřovalo k resetu polohy ostřícího bodu. To se dělá tlačítkem „odpadkový koš“.
spodní stěna |
s objektivem 24–105/4 |
Ovládání
K ovládání zásadní měrou přispívá dotykový displej. Je citlivý tak akorát, navíc se jeho citlivost dá změnit v menu, a po zvolení funkce se už hodnota nastaví příslušným rollerem. Ty má RP dva, jak je obvyklé. K tomu připočtěte rychlou volbu pod tlačítkem Q/SET a jste u jakékoliv běžné volby velmi rychle. Samozřejmě, že veškeré funkce jsou dostupné v menu.
Navíc máme jedno funkční tlačítko na skvělém místě, hned vedle spouště a dostatečně hmatem čitelné. Pod ním je mimo jiné volba ISO, režimu řízení či činnosti autofokusu.
V zásadě musím uznat, že, ač jsem zvyklý na tlačítka, že tohle ovládání mi hned sedlo. Jen jsem občas hledal, co kde je, ale to je otázka zvyku, kdežto ergonomie buď sedne, nebo ne.
A k tomu všemu najdete na objektivech ovládací kroužek. Pro mě prvek, který je dokonalý. Já na kroužku používal navolenou kompenzaci expozice (tovární nastavení). Jeho funkci lze totiž měnit. Tady je ale jedna drobnost. Aby fungovaly starší objektivy, je nutná redukce. A Canon dělá hned dvě. Adaptér L287 EF-EOS R s kroužkem a adaptér L286 EF-EOS R bez kroužku. Cena za verzi s kroužkem je vedle varianty bez něj dvojnásobná.
A protože blokace náhodné změny nastavení je dobrá funkce, tak na horní stěně je páčka Lock, pro blokaci vybrané funkce. Těmi jsou oba kruhové voliče, kroužek objektivu a dotykovost displeje. K dokonalosti chybí ve volbě křížový volič.
Displej, hledáček
K technickým specifikacím přidám uživatelské zkušenosti. Obraz na LCD je vidět i na přímém slunci. Jediné, co už tradičně vytýkám výklopným otočným displejům je to, že je vyklopené nelze zarovnat rovnoběžně se zadní stěnou. To mi prostě nevyhovuje. Pokud fotíte velmi tmavou scénu, na displeji (i v hledáčku) uvidíte výrazně víc než očima. To je velmi návykové.
Vybrané funkce
U Canonu RP najdeme mj. Automatický inteligentní scénický režim, ve kterém lze zvolit některé efekty a měnit jejich míru. Najdeme i Režim speciální scéna. Těch je dvanáct, z nich dvě vznikají složením více expozic – Noční scéna z ruky a HDR. Moc se mi zalíbil Panning, protože vycházely snímky, které jinak tak dobré neumím (obličej řidiče jsem u druhého snímku rozmazal).
Poslední v řadě je Tichý režim. Jindy než v něm nedosáhnete zcela tichého snímání (verze EOS R umí tichý režim za všech režimů).
nastavení režimu HDR v režimu snímání P
V oblasti Kreativní zóna jsou další možnosti. Fv, P, Tv, Av, M, B. K čemu slouží Fv a B? Fv je flexibilní priorita AE. Jde vlastně o P,Tv,Av,M pod jednou volbou. Podle toho, co nastavíte a co ne. Režim expozice Bulb v Tv není, má vlastní polohu. Tou je právě poloha B.
Najdeme časosběr, který ukládá video ve 4K.
- Předchozí strana
- 1
- 2
- 3
- Další strana
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruKoncem dubna si pořídím set Canon RP se ZOOMem Canon 24-105,
ale ještě nevím jestli si koupím originál RF F4 nebo EF 3,5-5,6 s adaptérem.
Canon RF F4 je opticky a mechanicky lepší, ale na mě docela těžký.
Na internetu se dost píše o Canonu RF F4/24-80(85), který asi dříve než za rok nebude.
V každém případě chci mít Canon 24-105 jenom dočasně než se objeví něco jiného.
Netušíte někdo jaký je rozdíl v rychlosti zaostřování Canonu RF F4/24-105 a Canonu EF 3,5-5,6 s adaptérem ?
Rychlost zaostřování bude možná hlavním faktorem při mém rozhodování. Děkuji !
Když se podívám na fotografie z Canonu RP a Fujifilmu X-T30, což není fullframe, nýbrž APS-C, tak nenacházím jediný důvod, proč muset mít ausgerechnet fullframe přístroj. Obrazová kvalita není ani o chlup lepší na nízkých a středních citlivostech a sotva znatelně lepší na vysokých citlivostech, zato v případě dynamického rozsahu je výhoda spíše na X-T30, eventuálně jiných špičkových APS-C přístrojích.
Canon RP snad ostří lépe ve tmě - jak často se to využije? Má alespoň podstatně rychlejší reakční doby, sériové snímání a podobně?
Nevidím jediný důvod, proč dát přednost Canonu RP před špičkovými APS-C přístroji, které jsou menší, stejně jako objektivy k nim - navíc je jich na trhu podstatně více. Netvrdím, že ten důvod dát přednost tomuto fullframu neexistuje, ale já osobně ho nevidím.
"Koncem dubna si pořídím set Canon RP se ZOOMem Canon 24-105, ale ještě..." - zobrazit celý komentář
Nevím, mohu pouze posoudit subjektivně 85/1,4 s adaptérem a 24-105/4 bez něj. Jenže tam je rozíl 2EV ve světelnosti skla, takže tvrzení, že jsem rozdíl nepozoroval, není moc relavantní.
"Koncem dubna si pořídím set Canon RP se ZOOMem Canon 24-105, ale ještě..." - zobrazit celý komentář
zdravim. Pokud jste jeste set nezakoupil tak presne tento set mam tyden stary k prodeji pokud to zde mohu nabidnout. Pokud ne omlouvam se. Napiste mi na vosaman@centrum.cz
"zdravim. Pokud jste jeste set nezakoupil tak presne tento set mam tyden..." - zobrazit celý komentář
Vhodný je napsat dotyčnému do pošty, nebo nabídnout na místě k tomu určeném. V bazaru
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.