Nejlepší fotografie soutěže "Zimní abstrakce" (20.12. 2019 - 20. 2. 2020)

V naší galerii na Fotoaparát.cz probíhá pravidelně dvouměsíční soutěž. Tentokrát jste se v období od 20. 12. 2019 do 20. 2. 2020 mohli zúčastnit soutěže téma „Zimní abstrakce“. Všichni naši čtenáři jste pak měli možnost snímky patřičně ohodnotit a vybrat 10 nejpovedenějších fotografií. Jejich autorů jsme se zeptali na pár otázek. Odpovědi na ně i výherní fotografie si můžete  prohlédnout níže.

Tématem poslední proběhlé dvouměsíční soutěže byla „Zimní abstrakce“. Celkem jste do soutěže přihlásili 113 fotografií, ze kterých si nyní ukážeme ty, které obsadily ve vašem hodnocení prvních deset příček.

Ceny do soutěže pro vítěze na 1. – 3. místě (profi fotoknihu Layflat) věnoval partner soutěže, společnost Bon­tia. Nabídku fotoknih Bontia naleznete zde.

Neváhejte se zúčastnit také další dvouměsíční soutěže, tentokrát na téma „Jarní kouzlení“, která potrvá do 22. dubna: 

NOVOU SOUTĚŽNÍ GALERII NALEZNETE ZDE.

1. místo: Pavla Hladíková - „Mrazíkova zahrádka"

Pavla Cermakova

Fotografie vznikla při vysokých mrazech na oknech našeho podkroví.

Fototechnika byla použita stařičký Nikon D40 + makropředsádka +10.

Dnes už mám daleko lepší techniku a nejraději fotím krajinu, makro, ale i lidičky.

2. místo: Jarmila – Karamel - „…ledový šperk…"

K této fotce se neváže nic zajímavého… nedokonale uhrabaná zahrada, kde jsem našla krásně síťovaný list z Magnolie, pršelo, mrzlo a zajímavost byla na světě :) Občas vyfotím drobný kousek přírody. Jsem nadšená krajinářka, která už víc než volnou krajinu fotí s ohromným okouzlením Lužické lesy a pohledy do lesů v Českém Ráji.Většinou fotím s Canonem EOS D Mark II.

3. místo: Iva Lošťáková - „Na vlnách"

Fotografie nemá nijak poutavý příběh. Byla pořízená přímo pro účel této soutěže. Kdy po téměř dvou měsících inverzního počasí jsem se dostala nad ni. V dohledu jen sníh, slunce a pár stromů. Ostatní se skrylo pod inverzi. Když není možné fotit výhledy, je potřeba najít něco jiného. I v pravé poledne se dá fotit.

Nikon D7500+nikkor 18–200mm 3,5–5,6 DX

Především teď fotím cityscape a různé drama BW.

4. místo: Jana Sedlakova - „Zimný akt"

Fotografia vznikla v mojej záhrade, kedy bolo poorané a na brázdy napadol sneh. Stačilo výjsť von a poriadne sa pozerať… tak vznikla fotografia, ktorá síce zabodovala, ale celkom som sa tešila, že by som mohla vyhrať výhru, ktorá by ma naozaj potešila. Na toto nemám šťastie, tak sa mi dúfam bude dariť aspoň nachádzať tak zaujímavé fragmenty, ako vo fotografii zimný akt.

Čím bolo fotené neviem, ale asi jedným z mojich canónov.

A čo odkázať čitateĺom a fotografom: buďte sami sebou, originálny a jedinečný, povýšte jednoduché a obyčajné veci na niečo iné, výnimočné…

5. místo: Petr Fiala - „Zimní vetřelec"

Fotografie vznikla na Břidličné hoře v Jeseníkách. Při výstupu však nic nenasvědčovalo tomu, že bych to ráno něco nafotil. Na hřebeni byla silná oblačnost. K mému štěstí se cca 5 min před východem otevřela obloha a rozzářila na chvíli krajinu. Světlo v krajině bylo jen krátce, avšak to stačilo na zachycení světelné atmosféry.

Foceno Canon 6D + Canon EF 16–35mm, f4

Nejčastěji fotografuji krajinu. Láká mě chodit do přírody, zažívat pěkné okamžiky při východu, kdy světlo vchází do krajiny.

6. místo: DaHo - „Tajemný les"

Fotka „Tajemný les“ vznikla už kdysi dávno,dalo by se říct v mém fotografickém pravěku,když ještě mrzlo až praštělo!Proto jsem na toto téma zabrousila až tak daleko,kdy jsem na okně vyfotila tuhle zajímavou mrazivou strukturu.Dnes, při současných teplých zimách už bych nic takového na okně nenalezla. Zde platí – co je v šuplíku,to se nevyhazuje!

Foceno ještě Olympusem SP 500 UZ a stejně si myslím,že mi to šlo tehdy lépe než dnes.

7. místo: Atropina - „Ledové slunce"

A

Snímek vznikl při fotografování ledových bublin. Už zhruba tři roky je to mojí oblíbenou zimní fotozábavou i když tahle letošní zima nebyla žádnou zimou. Při prvních mrazících si vařím vlastní směs na bubliny a ta pak v lednici vyčkává až bude alespoň –5 °C, abych vyběhla ven foukat a fotit. Asi je to trochu bláznivina, ale nikdy mě nepřestane fascinovat jaké obrazce umí mráz na bublinách vykouzlit. Slunce na téhle fotografii je vlastně námraza vznikající na protilehlé straně bubliny.

Už zhruba pět let fotím Nikonem D5100 takže i tahle fotografie s ním vznikla a objektiv je Nikon 60mm f/2,8 G ED AF-S Micro. Je to můj oblíbený objektiv, protože je to vlastně jediné pořádné sklo co mám. Pořídila jsem si ho hlavně kvůli světelnosti na fotografování hmyzu. Hmyz je totiž to co fotím nejčastěji. Nemám ráda aranžované fotky mrtvého hmyzu. Baví mě hlavně fotografování živých hmyzáků venku v přírodě. Mám sice i Tamron AF 70–300mm f/4,0–5,6 Di LD Macro pro Nikon, ale i když poskytuje tu výhodu, že s ním nemusím ke svým plachým objektům tak blízko, ale stejně nakonec raději fotím krátkou šedesátkou, protože má prostě lepší kresbu. Ráda zkouším i jiné žánry a tak právě fotek hmyzu tady na FotoAparátu ode mě moc neuvidíte spíš sem vkládám právě to co mi moc nejde abych viděla reakce ostatních uživatelů a občas se i inspirovala tím co si o té které fotografii myslí.

Přeji všem dobré světlo a aby je fotografie pořád bavila a odhalovala jim nové pohledy na svět.

8. místo: Míla Janovský - „Opeřenec"

Fotka je pořízená v Krušných horách v místě zvaném „Buky na Bouřňáku“, které má své kouzlo když je mlha. Používám Nikon D7000 a tady je použitý objektiv Sigma 17–70 mm.

Fotím hlavně krajinu.

9. místo: MacMac - „Led"

Fotografie vznikla na Bučině (u Kvildy na Šumavě) 1.200 m.n.m. (klimatické lázně). Je to zachycení zmrzlé louže…

Pořízeno IPhonem 8, se kterým fotografuji momentky a zážitky, objevy, každou chvíli. (f/ 1.8, 1/1715,  3,99 mm, ISO 20) Také fotím Nikonem D90 s různými objektivy. Tam se ale teprve učím.

Nejraději fotografuji architekturu a přírodu v určitém prchavém, světelném, časovém okamžiku… Foto­grafuji rád detaily a makra, všehomožného. Objevuji zajímavé záběry a pohledy. Foto­grafuji každý den, neustále hledám a pozoruji okolí! Velkou výzvou je pro mě portrét a zachycení zajímavých okamžiků lidí v pohybu a ve městě, při svých cestách. Rád fotografuji moře a přírodu s mraky. Ty jsou pro mě velkou výzvou a zajímavou dramatickou hrou v souznění s architekturou a krajinnou scenérií.

10. místo: Jaroslav Boklažuk - „…"

Mám radost, že fotka zaujala, je z míst, odkud pocházím (Jasiňa, Zakarpatská obl. Ukrajina).

Baráky jsou roztroušený po kopcích a zimou ve sněhu vznikají zajímavé cestičky. Foceno v ostrém proti slunci, fotoaparátem Panasonic Lumix GM5 se základním obj. 12–32 mm.

Fotím, co vidím a jak to vidím, nejčastěji krajinky nebo město. Používám kompaktní a lehkou foto techniku, poslední dobou 4/3 formát od Panasonicu.

Ještě jednou děkujeme za rozhovor. Všem vítězům gratulujeme! 

VŠECHNY FOTOGRAFIE SOUTĚŽE „ZIMNÍ ABSTRAKCE“ najdete zde.

     

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Festa
    Festa
    10.03.2020 10:28

    Krásně zachycené krásy přírody.
    Blahopřeji. V

  • Míla Vildová
    Míla Vildová
    10.03.2020 18:33

    Blahopřeji všem vítězům soutěže, fotky jsou nádherné.. :-)

  • Míla Vildová
    Míla Vildová
    10.03.2020 18:55

    Dotaz pro Jakuba Kapanika. Prosím chtěla jsem se zeptat, proč po kliknutí na odkaz dole, na všechny fotografie, se objeví nutnost přihlašování uživatelského jména a hesla i když je dotyčný přihlášený. Možná nějaká chybička, nevím, dříve to šlo normálně otvírat.

  • Jakub Kapaník
    Jakub Kapaník
    Admin
    Autor
    10.03.2020 21:20
    Reaguje na Míla Vildová 10.03.2020 18:55:

    "Dotaz pro Jakuba Kapanika. Prosím chtěla jsem se zeptat, proč po kliknutí..." - zobrazit celý komentář

    Díky za dotaz, opraveno.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (4)

Tisknout článek

Tip na článek

ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 7. DÍL
ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 7. DÍL

Sedmý díl no­vého se­ri­álu „Škola barvy od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ je vě­no­ván 1. části té­matu „Barva jako sym­bo­lický i lé­čivý ja­zyk“. Cvi­čení: Vy­tvořte kre­a­tivní fo­to­gra­fie, kde klí­čo­vou roli bude hrát šedá (již jako hlavní ná­mět nebo po­zadí), pří­padně v kom­bi­naci s další bar­vou (barvami). Snažte se po­cho­pit, jak dů­le­žitá je právě kom­bi­nace ne­ut­rální barvy a jiné vý­razné barvy, která může být vůči šedé na­prosto mar­gi­nální a přes to jí ne­pře­hléd­neme (prin­cip ba­revné do­mi­nanty).

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram