Test digitální zrcadlovky Canon EOS 350D

Jednou z nejzajímavějších novinek letošního veletrhu PMA je jistě nová digitální zrcadlovka Canon s označením EOS 350D, která je určena především náročným amatérským fotografům. V čem je vylepšena oproti předchozímu velmi úspěšnému a populárnímu modelu EOS 300D a jak se osvědčila při praktickém provozu, to se dozvíte v následujícím redakčním testu. Novinku Canon EOS 350D si přijďte prohlédnout v praxi - při fotografování modelek ve dnech 13. až 15. dubna na Interkameře 2005 ve Veletržním paláci v Praze 7 - Holešovicích v našem studiu FotoAparát.cz hned vedle České hospody.. FotoAparát.cz Vám stejně jako v případě Canon EOS 1Ds Mark II přináší jako první médium v České republice podrobný test nové zrcadlovky EOS 350D.

Obrázek č. 8: Vnitřní konstrukce zepředu Obrázek č. 9: Vnitřní konstrukce zezadu
Obrázek č. 10: Mechanická konstrukce

Nejzajímavější je samozřejmě zadní stěna aparátu. V první řadě jistě zaujme hledáček. Zobrazuje pomocí soustavy zrcadel cca 95% snímku, který zachytí čip a má obvyklé rozměry i světlost, na jaké jsme u aparátů této kategorie zvyklí, včetně doplnění o 7 zaostřovacích bodů viditelných přímo na matnici a vhodně zvýrazňované červeným bodovým světlem v případě aktivace. Samozřejmostí je i přehledný displej pod matnicí se zeleně svítícími segmenty. Displej kromě času a clony indikuje také zaostření, počet snímků které se vejdou do vyrovnávací paměti, sloupcový indikátor expozice, aktivaci redukce červených očí, aktivaci korekce expozice záblesku, nabití blesku, vysokorychlostní synchronizaci (pouze s externím bleskem řady EX) a blokování zaostření nebo expozice. Hledáček je doplněn pěknou a masivní gumovou očnicí. K dispozici je také dioptrická korekce v rozsahu –3 až +1 dioptrie. Hned pod hledáčkem je 1,8“ TFT LCD monitor s rozlišením 115.000 pixelů a s možností nastavení jasu v 5 stupních. Pořízené snímky lze při prohlížení zvětšit až desetinásobně. K dispozici jsou obvyklé funkce prohlížení, včetně zobrazení histogramu a indikace přeexponovaných míst snímku. Nad LCD monitorem se nachází obvyklý LCD displej s možností žlutého posvícení samostatným tlačítkem, zobrazující přehledně všechny hlavní údaje o nastavení aparátu a expozici, včetně počítadla snímků. Chybí snad jen indikace nastavené citlivosti ISO. Po obou stranách a v pravé horní části jsou umístěna další ovládací tlačítka a nechybí ani klasický křížový volič pro pohyb v menu (a přímé nastavení ISO, WB, AF a systému měření), složený z 5 tlačítek. Ten se sice ovládá poměrně dobře, tlačítka jsou dobře popsána a s dobrým dorazem, ale jsou poměrně malá, blízko u sebe a mají malý zdvih. Takže budou opět spíše vyhovovat uživatelům s menší rukou. Dámy budou jistě spokojeny, ale pánové většího vzrůstu už asi méně. Varianta s kolečkem jako u EOS 20D by mi přišla mnohem praktičtější.

Objektivy

Nejdůležitější součástí každého fotoaparátu je jeho objektiv. K aparátu Canon EOS 350D je jich v nabídce sérií EF a EF-S neuvěřitelně široká škála, od superširokoúhlých až po extrémně dlouhé teleobjektivy a některé speciálně zaměřené modely. Zmínit bych se chtěl především o nových objektivech série EF-S, které jsou speciálně určené právě pro digitální zrcadlovky s formátem čipu APS-C a jejichž rozsah ohniska již ve stádiu návrhu počítal s crop faktorem x1,6, kterým je nutno ohnisko vynásobit pro zjištění ekvivalentního kinofilmového rozsahu. V současné době jsou v nabídce Canon k dispozici 4 typy – jeden superširokoúhlý, dva se základním rozsahem a dokonce i makroobjektiv. Superširokoúhlý EF-S 10–22mm f/3,5–4,5 USM má ekvivalentní kinofilmové ohnisko v rozsahu 16–35mm. Je kvalitní konstrukce vyšší třídy a disponuje ultrazvukovým motorem ostření USM, který umožňuje kromě neslyšného provozu i manuální doostřování bez nutnosti přepínání AF/MF. Dalším je zajímavý objektiv se základním rozsahem ohniska a označením EF-S 17–85MM f4–5,6 IS USM, jehož ekvivalentní rozsah je 28–135mm. I tento objektiv je kvalitní konstrukce, včetně USM. Je doplněn ještě optickým stabilizátorem obrazu IS, díky němuž lze fotografovat delšími časy než u běžných objektivů. Třetím modelem je makroobjektiv s označením EF-S 60 mm f/2,8 Macro USM, jehož ekvivalentní ohnisko je 96mm. I tento objektiv má kvalitní mechanické provedení a je také vybaven motorem USM. Kromě toho je s ním možné bez jakéhokoli příslušenství pořizovat kvalitní a působivé makrofotografie a to až do poměru zobrazení 1:1. Využít jej lze i jako objektiv na portréty či momentky, kde díky vysoké světelnosti oceníme především přirozeně a působivě rozostřené pozadí. Na momentky zase využijeme rychlé ostření USM.

Obrázek č. 11: Objektivy EF-S

V rámci našeho testu nás bude zajímat především čtvrtý objektiv (všechny čtyři najdete na ukázkovém snímku č.11), kterým je základní, tzv. setový model EF-S 18–55mm f/3,5–5,6 II, se kterým se EOS 350D prodává v cenově zvýhodněném setu. Ekvivalentní kinofilmový rozsah je obvyklých 28–90mm. Optická soustava je složena z 11 čoček (řez viz na ukázce č.12), přičemž jedna z nich má asférický povrch. Mechanické provedení odpovídá nejnižší cenové kategorii a je celoplastové, včetně upínacího bajonetu. Objektiv se vyrábí ve dvou verzích, které se vzájemně liší pouze přítomností či absencí ultrazvukového motorku USM. Nejedná se o obvyklý kruhový motor jako u dražších verzí, ale pouze o mikromotorek, který je sice poměrně rychlý a bezhlučný. Postrádá však jednu z hlavních výhod kruhových motorů, kterou je možnost manuálního doostřování bez nutnosti přepínání AF/MF. Filtrový závit objektivu má průměr 58mm, přední příruba se otáčí a sluneční clona (není součástí dodávky) je kruhová EW-60C.

Obrázek č. 12: EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 II

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Rudolf Hausleitner
    Rudolf Hausleitner
    02.01.2006 15:59

    pisali ste ze sa da Předsklopit zrcadlo... ako presne? pleas odpiste mi niekto.

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    12.01.2006 07:14

    rudka: Je to v uzivatelskych funkcich ....

  • Rudolf Hausleitner
    Rudolf Hausleitner
    03.02.2006 02:47

    je tu spomenute ze sa da u 350-ky predsklopit zrkadlo..
    pleas napise mi niekto ako kde sa to robi?

  • Rudolf Hausleitner
    Rudolf Hausleitner
    03.02.2006 02:48

    hops ved to som uz sem pisal.?:D
    ale prsne kde to najdem... mohol by si mi to pleas napisat?

  • Bazén
    Bazén
    14.03.2006 03:05

    Budu teď kupovat buď Canon 350D nebo Nikon D70s a čtu fóra jak blbej, ale stále nejsem rozhodlej :-( pokud mě někdo (autor) poradí budu nadosmrti zavázán, díky.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (69)

Tisknout článek

Tip na článek

ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 7. DÍL
ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 7. DÍL

Sedmý díl no­vého se­ri­álu „Škola barvy od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ je vě­no­ván 1. části té­matu „Barva jako sym­bo­lický i lé­čivý ja­zyk“. Cvi­čení: Vy­tvořte kre­a­tivní fo­to­gra­fie, kde klí­čo­vou roli bude hrát šedá (již jako hlavní ná­mět nebo po­zadí), pří­padně v kom­bi­naci s další bar­vou (barvami). Snažte se po­cho­pit, jak dů­le­žitá je právě kom­bi­nace ne­ut­rální barvy a jiné vý­razné barvy, která může být vůči šedé na­prosto mar­gi­nální a přes to jí ne­pře­hléd­neme (prin­cip ba­revné do­mi­nanty).

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram