Všechny články
-
Historické okénko: Dějiny (nejen) digitálních zrcadlovek
Začátky digitálu byly zprvu pozvolné, ale záhy byl jeho nástup lavinový. Není divu, výhody, které přinášel oproti filmovému záznamu byly nesporné – rychlost, jednoduchost a perfektní kontrola nad výsledkem. A to i přesto, že zprvu nebyly obrazové výstupy slavné. Ale to se, jak všichni víme, také změnilo. Kdo byli pradědečkové a prababičky vaší hypermoderní DSLR? Čtěte dál…
-
Test fotoaparátů Olympus Stylus TG-860 a Panasonic LUMIX DMC-FT5
Pravidelně přinášíme testy odolných fotoaparátů určených pro focení pod vodou. Dnes přinášíme test fotoaparátů Olympus Stylus Tough TG-860 a Panasonic LUMIX DMC-FT5. Více se dočtete dále...
-
Světoznámý fotograf Robert Vano vede i fotografické kurzy
Spolu s FotoInstitut.cz a Robertem Vano jsme pro vás připravili nový workshop Vaříme a fotografujeme s Robertem Vano.
Málokdo ví, že Robert Vano není jen světoznámý módní fotograf, ale také zapálený kuchař. Na workshopu budete pod vedením mistra tvořit kulinářské speciality a současně je i fotografovat. V článku najdete rozhovor s Robertem Vano. -
Fotky nebo video? Do budoucna možná to samé...
V poslední době se „roztrhl pytel“ s fotoaparáty, které zvládají natáčet video ve 4K (naposledy třeba Lumix GX8). A to jsme jen na začátku cesty. Kdy se smaže linie mezi statickou fotografií a pohyblivým záznamem? A stane se tak někdy?
-
Jak fotografovat pouště a kaňony jihozápadu USA
V březnu tohoto roku jsem se přidal ke skupině fotografů, která se zúčastnila FotoExpedice Fotinstitut.cz - Pouště a kaňony jihozápadu USA. Jihozápad USA je rájem pro krajinářské fotografy. Kaňony, skalní útvary a pouště v této lokalitě jsou skutečně jedinečné a fascinující. I proto byly americkými fotografy vyhledávány již od vzniku fotografie. A jsou dodnes.
-
Základní úpravy v Zoner Photo Studio 17 – díl první
V minulých dílech jsme probírali úpravu RAW v Zoner Photo Studio.
Zoner PS je však program pro kompletní správu sbírky fotografií – od stažení z fotoaparátu až po publikaci. Jeho podstatnou část tvoří Editor sloužící k úpravě fotografií. Jeho základům se věnuje tento článek. -
Okem profesionála: Zpracování tématu "Šaty dělaj člověka"
Květnovým/červnovým tématem seriálu Okem profesionála bylo "Šaty dělaj člověka". Vaše fotografie zhodnotil a okomentoval profesionální fotograf Kamil Varga. Koho z vás vybral za vítěze se dozvíte v dnešním článku.
Zároveň připomínáme, že červencovým tématem seriálu Okem profesionála je "Humor" -
Test objektivu Nikkor AF-S 300mm f/4E PF ED VR
Objektiv Nikkor AF-S 300mm f/4E PF ED VR je prvním objektivem Nikkor s ohniskovou vzdáleností 300mm vybavený stabilizací. Má i další zajímavé vlastnosti, na které se podívejte v dnešním testu.
-
Jak fotografovat polární záře
Island se nachází v těsném sousedství severního polárního kruhu. I to však stačí, aby zde bylo možné pozorovat a fotografovat úkaz na pomezí zemské atmosféry a Vesmíru.
Polární záře jsou vděčným objektem fotografů a také filmařů, a to nejen těch, kteří si oblíbili časosběrné snímky, tzv. time-lapse. A jak se takové polární záře fotí? -
BSI technologie: Sony a7R II a další
O BSI technologii jste již nejspíše slyšeli – možná spíše ve spojení s kompaktními fotoaparáty. Ale doba se mění a tato technologie si nedávno našla cestu i do fotoaparátů s velkými snímači. Nejprve „dobyla“ metu APS-C (Samsung) a nyní i "metu nejvyšší" (v oblasti běžných fotoaparátů): fullframe (Sony a7R II). Jak funguje a co nám přináší?