Všechny články
-
Junkerdalsura - botanický zázrak
Junkerdalsura je norský botanický zázrak. Je to úzká soutěska s vápencovým podložím chráněná před studenými severními větry vysokými skalními stěnami. Vedle velkého množství vstavačovitých orchidejí zde najdete opravdovou vzácnost: střevíčník pantoflíček
-
Pohoří Rondane
Rondane patří k nejvyšším pohoří Skandinávského masívu. Má jednu výhodu. Nachází se v dešťovém stínu. V pohoří jsme vystoupili na druhý nejvyšší vrchol Storronden. Jsou zde fantastické lišejníky.
-
Jak udělat dobrý výřez
Fotograf musí vidět věci tak trochu jako obrazy v rámu. Tím rámem je hledáček fotoaparátu. Důležitou zásadou je například jít na doraz, aby na fotografii nebylo nic zbytečného. V článku jsou příklady fotografií, které vysvětlují, co je dobrý a špatný výřez.
-
Jak volit osvitové režimy fotoaparátu
Zcela manuální volba expozice dává plnou kontrolu nad vzhledem snímku, vyžaduje ale dost zkušeností, ale hlavně ztrácíte někdy kritický čas. Plný automat je zase pravý opak. Proto si přečtete o expozičních režimech a jejich používání. Článek popisuje funkce, které v současnosti nabízí většina výrobců kinofilmových zrcadlovek. Jsou to základy, které musí znát každý fotograf.
-
Expedice Severní Nosko 2000
V případě, že máte alespoň měsíc volného času a nějaký samohyb, je to příležitost vydat se někam daleko. My jsme se rozhodli pro polární oblasti Norska. V první části je popsána trasa a fotografické vybavení.
-
Technologie pro automatické zaostřování
Aktivní člověk bývá více ceněn než pasívní. Zejména v minulosti v SSM pasívní nebylo zrovna to nejlepší hodnocení. U systémů automatického zaostřování to tak být nemusí. V článku najdete vysvětlení jak tyto technologie fungují a jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody.
-
Jak si vybrat fotoaparát
V článku Andreje Macenauera najdete otázky, které je třeba zodpovědět před koupí fotoaparátu. Volba není vůbec jednoduchá. Někteří z nás strávili i několik měsíců srovnáváním parametrů, pátráním na webu i v katalozích firem. Nepromyšlená volba může být hodně drahá.
-
Na Plešné jezero a na Plechý (1378m)
Výhled na Plešné jezero od památníku Adalberta Stiftera na vršku jezerní stěny patří spolu s výhledem na Černé jezero k nejhezčím leteckým pohledům Šumavy. U jezera již vůbec není patrno, že zde bývala budova roty pohraniční stráže. Cestou z Nové Pece si prohlédnete významnou technickou památku: Schwarzemberský kanál, který byl nedávno vyčistěn a opraven. Škoda jen, že ze skaliska na vrcholu nejvyšší hory české části Šumavy není žádný výhled.
-
Na Oblík a Tříjezerní slať
Oblík neboli Pařezák je vrcholem s kruhovým výhledem zejména díky rozsáhlým polomům, které postihly les kolem vrcholu hory. V oblasti se nachází i další perla - Tříjezerní slať s tmavými rašelinnými jezírky a velkými létajícími šídly. Pokud budete v oblasti Srní, je to asi nejzajímavější výlet.
-
Na Obří hrad
Další díl mého šumavského průvodce vás zavede na tajemný Obří hrad - nejvýše položené keltské hradiště ve střední Evropě. Hradiště asi chránilo rýžoviště zlata v oblasti říčky Losenice, ale moc o něm vlastně není známo. Jsou zde zachovány kamenné valy. V penzionu Popelná je i malé muzeum spekulující o historii Obřího hradu. V údolí Losenice jsou zajímavá kamenná moře.