Články autora - Jan Pala

  • Fotografování hologramů

    Předmětem článku není vysvětlovat jak se pořizují hologramy. To je technicky náročná záležitost, vyžadující zdroj kohorentního světla - laser. Ten mívají k dispozici jen speciální pracoviště a výzkumné ústavy. S vlastními hologramy se však dost často setkáváme hlavně na různých výstavách, kde se používají pro záznam např. významných historických předmětů. Zobrazují je trojrozměrně. Předměty na hologramu mají proto ve srovnání s fotografií reálnější vzhled. Hologramy, které prochází rukami každého z nás, jsou ochranné prvky pasu či bankovek. Pokud se pokusíte takovýto hologram vyfotografovat, zjistíte, že to vůbec není jednoduché. Právě o tom je tento článek.

     1
  • Focení ve vysokých horách

    Himálaj, Alpy, Kamčatské vulkány….Na horách se nefotografuje jen horská krajina a příroda. Součástí horské krajiny se může stát horolezec, lyžař či krásná dívka. Snímky mohou mít nejrůznější charakter od popisné fotografie a sportovní reportáže až po umělecké emotivní snímky. Autor má zkušenosti z velehorských výstupů a skialpinismu. Vedle krásných fotografií v článku najdete tipy na fototechniku do velehor, ale i množství zajímavých námětů pro fotografování. Pro snímky z extrému musíte být nejenom dobrý fotograf, ale i horolezec a lyžař.

     4
  • Kamčatka - co dodat?

    Poloostrov ohně, sněhu, ledu, termálních pramenů a medvědů, jak je někdy ruská dálněvýchodní Kamčatka nazývána, je v posledních letech cílem stále většího množství zahraničních turistů. Většina z nich tam jezdí kvůli nádherné přírodě dosud nepříliš poznamenané přítomností člověka. Kamčatka láká nejenom téměř třiceti aktivními vulkány z celkového počtu 120, ale také gejzíry, termály, neskutečným množstvím ryb a medvědů.

     3