Články autora - Martin Měska
-
Charakteristické vlastnosti filmů II.
V druhém díle věnovaném vlastnostem klasických filmů dokončíme přehled nejdůležitějších vlastností filmů. Dozvíte se, proč je jako limitující rozlišení klasického barevného filmu 80 čar/mm u materiálu Fuji Velvia 50. Zároveň zde najdete i celkové shrnutí hlavních výhod a nevýhod klasického záznamu. Článek navazuje na díly Digitální záznam nebo film a Charakteristické vlastnosti filmů I.
-
Charakteristické vlastnosti filmů I.
Tento článek navazuje na úvodní díl Digitální záznam nebo film? (odkaz zde), kde jsme probrali rozlišovací schopnost obecně. Digitální záznam a záznam na klasický film mají odlišný fyzikální základ. Abychom mohli správně porovnat jejich výhody a nevýhody, musíme si neprve podrobněji projít jejich jednotlivé základní vlastnosti. Dnes tedy začneme se základními charakteristikami záznamu na klasický film.
-
Digitální záznam nebo film?
Digitální záznam nebo film? To je v současnosti asi nejvíce probíraná otázka ve fotografické branži. Zarytí příznivci obou směrů pronášejí mnohé argumenty, případně se vysmívají jedni druhým. Jako obvykle, je u nové věci mnoho nejasností a „mlžení“, které výrobci obratně využívají spolu s agresivní reklamou. Nejasnosti pramení rovněž z toho, že filmový materiál a elektronický obrazový snímač pracují na odlišných principech, a na výsledné kvalitě zobrazení se tedy podílejí odlišné parametry a vlivy - z toho důvodu také není možné použít jednoduché přímé porovnání. Dnes se zaměřím na vysvětlení pojmu rozlišovací schopnost záznamového média, jak se měří a z čeho vychází.
-
Odolnost a spolehlivost fotoaparátů, 2.díl
Tento článek je pokračováním dílu Odolnost a spolehlivost fotoaparátů – fakta a reklama. Dnes si projdeme kritické části fotoaparátu, které jsou náchylné k opotřebení, což vás může připravit o spoustu jedinečných snímků. Probereme si, jak k těmto poškozením dochází a jaký je jejich vliv na kvalitu snímků a spolehlivost funkce fotoaparátu. Věřím, že vám článek pomůže s tím, do čeho investovat, při zvážení vaší kapsy a potřeb.
-
Odolnost a spolehlivost fotoaparátů, 1.díl
Fotoaparáty se stále více stávají spotřebním zbožím, o což se většinou snaží i marketingová oddělení velkých výrobců. Za stejnou cenu vzrůstá množství nabízených funkcí. Menší důraz je kladen na odolnost přístroje, za kterou dnes musíte tvrdě platit. V dnešním článku se zamyslím nad tím, jak se vyvíjel přístup výrobců k těmto parametrům, o kterých se zejména u levnějších přístrojů příliš nehovoří.
-
Autofokus u jednookých zrcadlovek, II.díl
V druhém díle článku o automatických ostřících systémech se dozvíte o současném stavu této technologie. Najdete zde informace, jaká je přesnost těchto systémů a zkušenosti s užíváním v praxi. Rozvoj elektroniky umožňuje další vylepšování těchto technologií, jejichž vývoj ještě určitě není ukončen.
-
Autofokus u jednookých zrcadlovek, I.díl
V prvním článku věnovanému systémům automatického zaostřování si vysvětlíme jak funguje aktivní a pasívní autofokus a jaké jsou jejich hlavní výhody a slabiny. Zároveň si začneme povídat o nedávné historii, jak se tyto technologie vyvíjely a jak jednotlivé firmy svými inovacemi přispívaly k vylepšování těchto systémů. Samozřejmě vysvětlíme, co která funkce přináší uživateli.
-
Měření zábleskové expozice, 3.díl
Poslední díl seriálu o měření zábleskové expozice je věnovám vysvětlení speciálních funkcí. Dozvíte se, co je High Speed Synchro, synchronizace na druhou lamelu závěrky, jak funguje předzáblesk proti červeným očím atd. Mnohé z těchto funkcí Vám pomohou při realizaci Vašich fotografických záměrů.
-
Měření zábleskové expozice, 2.díl
Používání blesku je nyní díky vyspělé elektronice přístupné i fotografům bez technických znalostí. Elektronika pak bohužel rozhoduje za Vás, což často nedovolí splnit Váš fotografický záměr. Proto je dobré vědět, jak to vlastně funguje. Dozvíte se, čemu se říká u Canonu A-TTL a E-TTL. Najdete zde informace o regulaci blesku u Nikonu a dalších značek.
-
Měření zábleskové expozice, 1.díl
Sérií článků o Měření zábleskové expozice bych chtěl navázat na článek o systémech měření expozice u jednookých zrcadlovek. Měření zábleskové expozice je o něco záludnější než měření expozice trvalého osvětlení. Doufám tedy, že se mi podaří vnést alespoň trochu jasno do důvodů, proč tomu tak je, a připravit Vás na možné problémy při práci s bleskem. Nejprve o zábleskovém osvětlení jako takovém.