Fotočlánky
-
Fotograf aktů David Weinhauer: Ne znamená ne. Platí to i pro ženy.
David Weinhauer je brněnský fotograf aktů, známý především svou instagramovou sérií portrétů "Sprosté kafe". Nějčastěji fotí s amatérskými klientkami. Některé z nich chtějí fotky pro sebe, jiným pomáhají v psychoterapii. Najdou se i takové, které za focení nechtějí zaplatit a využívají k tomu různé taktiky.
-
Upravte směr paprsků pomocí filtrů. Škola světla Jana Pohribného - zhodnocení
"V posledních letech pozoruji, že řada, zejména krajinářsky orientovaných fotografů, se po letech nadšení z možností postprodukčních úprav opět vrací k tradičním optickým filtrům..." V článku najdete zhodnocení vašich cvičení ze seriálu "Škola světla" od mistra Jana Pohribného, MQEP.
-
"Podzimní mlhy" - zhodnocení Okem profesionála 11/19
Téma "Podzimní mlhy" je velmi široké, a tak během jednoho měsíce jste zaslali krásných 118 fotografií! Mlha je pro fotografa darem či pokladem přirody. Mlha dodá snímku náladu. Mlha rozptýlí světlo. Hodnotil Andrej Macenauer. Vítězný snímek získává cenu od vydavatelství Zoner Press. Podívejte se, jak bylo toto téma zpracováno.
-
Vítězné fotografie soutěže "Pod pláštěm noci"
Přinášíme vám přehled první desítky vítězných fotografií soutěže "Pod pláštěm noci", do které jste vložili magických "stojedenáct" fotografií. Fotosoutěž probíhala od října do prosince 2019 v naší Galerii. V článku najdete také krátký rozhovor s vítězi, které jsme požádali přidat ještě přání do nového roku a také, aby se pochlubili svou tvorbou.
-
Noční fotografie: Jižní hvězdná obloha. Magellanovo mračno a Jižní kříž
Článek je o nočním fotografování Jižní hvězdné oblohy s Jižním křížem a trpasličími galaxiemi. Mléčnou dráhu a dvě galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno jsem fotografoval v Altiplanu vystupujícího z pouště Atacama v Chile. Fotografoval jsem objektivy Tamron 35mm f/1,4, Sigma 14mm f/1,8 a Canon 24mm f/1,4 na Štědrý den 2019 ve výšce 3800 metrů. Zároveň jsem vyzkoušel fotografovat i detaily Velkého a Malého Magellanova mračna makro-objektivem Canon 100mm f/2,8 L v podmínkách, kdy nebylo možné přesně ustavit mou cestovní montáž Vixen Polarie.
-
Záludnosti i tajemství dlouhé expozice. Škola světla Jana Pohribného MQEP - 5. díl
V tomto dílu nám profesionální fotograf Jan Pohribný MQEP přiblíží více problematiku dlouhých časů zvlášť po té technické stránce. Na konci vás čeká úkol na procvičení.
-
Tipy na fotografování v Ekvádoru
Ekvádor je země s největší diverzitou přírody na světě. Můžete tu fotografovat v amazonském deštném pralese nebo výše položeném mlžném lese v údolí Mindo v kontrastu s náhorní plošinou paramo, které vévodí sopky Cotopaxi a Chimborazo. Velmi atraktivní je fotografování lidí, zvlášť horských Indiánů na místních trzích.
-
Fotokniha Layflat má vyšší kvalitu
Fotoknihy jsou na trhu již dlouho. Nás ale zajímalo, jaké fotoknihy jsou vhodné pro fotografující nadšence, kteří už nejsou začátečníci? U českého výrobce Bontia hobby a profi fotografové přechází na vyšší kvalitu, na fotoknihy s plochou vazbou (fotoknihy Layflat). Požádali jsme country manažerku Petru Hansenovou, aby nám je víc přiblížila.
-
NÍZKÝ DYNAMICKÝ ROZSAH. Škola světla Jana Pohribného - zhodnocení
Nízký dynamický rozsah je cestou k jemnosti a něžné poezii…barvy jsou mnohdy nenasycené, pastelové, vše působí často minimalisticky. Fotografie s nízkým dynamickým rozsahem nebývají také na první pohled atraktivní, nezpůsobí často požadovaný “wow” efekt, ale skrývají další jemné vrstvy, které citlivý divák musí postupně objevovat. Jak se vám podařilo zpracovat Fotografie s nízkým dynamickým rozsahem, rozebral v článku Jan Pohribný, MQEP.
-
Fotograf Morten Hilmer: Od armády k ochranářství
Proč se dánský wildlife fotograf Morten Hilmer zaměřil na cestování za zvířaty do polárních oblastí, a především na jejich ochranu? Co si myslí o fotografech, kteří fotí hlavně kvůli lajkům na Instagramu? Kde začít, když chce člověk jako fotograf chránit přírodu? Tomáš Hrivňák se na tohle všechno Mortena zeptal v článku.