-
Diskuse ke galeriím |
18
příspěvků za
posledních
30
dnů
-
Diskuse ke galeriím |
7
příspěvků za
posledních
30
dnů
-
Diskuse ke článkům |
4
příspěvky za
posledních
30
dnů
-
Dotazy a připomínky |
2
příspěvky za
posledních
30
dnů
-
Diskuse ke článkům |
1
příspěvek za
posledních
30
dnů
Kolas:
S těmi dvěmi polarizáky máš naprostou pravdu. Buď je dát proti sobě (což je opravdu hodně velká nouzovka), nebo by ten horní musel být lineární. Ale dát na sebe normálně 2x CPL jsem taky nepochopil.
A jak píšeš, místy (a to spíš častěji) jsem musel pasáže článku číst znovu, abych pochopil, co tím autor chtěl říct. Řada věcí se dá říct mnohem jednodušeji a srozumitelněji.
Často v šesté třídě někteří učitelé (fyziky) řeknou, že g je "gravitační konstanta". Je to srozumitelné, je to jednodušší, ale je to špatně.
... taky přispěju - za začátečníky:
1) marně hledám instrukci jak mám v malým hledáčku vidět správné natočení CPL (mám Pan. FZ-30) prostě jsem zatím nucen dát to na stativ a udělat třeba 8 fotek s natočením po 1/8 otáčky. Ale u akční foto jsem prostě v háji ...
2) při cenách solidních CPL nevím - kolik lidí má 2 filtry stejného průměru, aby mohli toto zkoušet ...
3) úplně z jiného soudku
Stále se zcela marně těším na test Pentaxu K5. Bude?
Doplnění ohledně lineárního PL a zrcadlovky nejen pro Tomáše Hrubého
Testováno na Canonu 30D, zdroj polarizovaného světla LCD monitor, postupně jsem otáčel foťákem a zkoušel funkci AE a AF.
Primární zrcadlo není na polarizaci citlivé, jas hledáčku konstantní. Měření expozice taktéž konstantní ve všech polohách.
V náklonu cca 30° po směru hod. ručiček problémy s ostřením, pravý ostřící bod se nechytal, střední bod zaostřil tak ve 3 ze 4 pokusů.
Shrnutí: Jediné, co je citlivé na polarizaci dopadajícího světla, jsou AF senzory, lineární více než křížové. Takže při určitém směru nastavení LPL bude špatně fungovat ostření (nebude se chytat), ale pouze v rozsahu několika málo stupňů. Problém řeší změna natočení filtru nebo ruční ostření.
P.S. pro Jifiho: obráceně otočený CPL způsobuje dost brutální barevné posuny do hněda a do modra, podle natočení.
Kolas:
Jo, s tím barevným posunem máš pravdu. Zkoušel jsem držet dva polarizáky proti sobě (jak tu zaznělo v diskuzi) a byla to nějaká fialovo-hnědá tma. A když jsem se přes to podíval na zapnutý LCD monitor, tak na něm nebyl vidět vůbec žádný obraz. Ale už jsem psal, že bych toto chápal jen jako opravdu nouzové a vyjímečné řešení. Nikdy dřív mě ani nenapadlo takové vylomeniny zkoušet :-)
EXCELENTNI!!! Teda nejsem sice synem vesnickeho prostacka a kydacky hnoje z mistniho JZD bez dokoncene zakladky, ale tento clanek je nad moje sily. Myslel jsem si jako zacinajici fotograf, ze se o CPL neco dozvim, ale jedine co jsem pochopil je, ze to "nejak" eliminuje svetlo. Zkrizeny nezkrizeny vinetace linearni cirkularni - k cemu to vsechno do haje je? Nekdy je svetlo polarizovane a nekdy zas ne, ani nevim kdy to je dobre a kdy ne.
A za dalsi by me zajimalo co znamena tento kus clanku. Rozumi tomu tady vubec nekdo? : "Uvedu jen, že rozptylem světla se světlo směrem k pozorovateli také polarizuje za předpokladu, že jde o světlo rozptýlené pod úhlem 90° (úhel mezi směrem slunečních paprsků a spojnicí místa rozptylu a směru focení). Takže takto polarizované sluneční světlo neprojde skrz filtr, ale to, „co je vzadu a šlo to přímo“."
Takze se jeste jednou autora ptam - CTKJ?
Děkuji za "slušně" položenou otázku. Netvrdím, že se umím vyjádřit dokonale a pro každého. Pak je třeba hledat jiné zdroje. Namátkou univerzitní (a tedy asi nenapadnutelné):
http://is.muni.cz/th/101063/lf_b/text.pdf
https://is.muni.cz/th/176766/lf_b/bakalarska_prace.pdf
Případně zkuste hledat jinde.
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).