Šum v digitální fotografii

  • Michal Krause
    Michal Krause
    29.07.2004 11:32

    S tím ručním nastavení ISO z jistého pohledu souhlasím a z jiného nikoliv. Některé přístroje totiž mohou v automatickém režimu používat i mezistupně, které manuálně nastavit nejdou. Moje Dimage 7i umí například v automatickém režimu ISO 160, zatímco ručně si mohu vybrat pouze ISO 100 a nebo 200. Automatický režim mi tedy může pomocí ke kratšímu času s nižším nárůstem šumu, než kdybych to dělal ručně.
    Bohužel to ale znamená, že se také občas můžu dostat na poměrně zašuměné ISO 400 a nevšimnou si toho. Takže je to težká volba - osobně bych považoval za optimální, kdyby můj foťák v režimu automatického nastavení ISO ukazoval okamžitou hodnotu v hledáčku, což ale bohužel neumí :(

  • Jiří Cvrk
    Jiří Cvrk
    29.07.2004 17:31

    Jiří Cvrk

    vyzkoušejte si, používáte-li doostřování ve fotoaparátu, zda vám šum nezvětšuje. Někdy se vyplatí doostřování kvůli šumu při vyšší citlivosti vypnout, nebo snížit.

  • tomas halasz
    tomas halasz
    11.08.2004 18:54

    Velmi dobry a prehladny clanok.
    neni co dodat 8)

  • marek.vach
    marek.vach
    11.08.2004 21:58

    mam vcelku dobru skusenost s odstranovanim sumu softwareovo, presnejsie snazim sa zrusit RGB sum a zmenit ho na zrno podobne alebo rovnake aky sa vyskytuje napr na diakoch. Take zrno mam rad.

    pouzivam software Dfine a obrazky mam z Nikonu D70

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse